Edukacja ekologiczna

29 stycznia 2017

Stowarzyszenie prowadzi liczne działania w ramach edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży ale także dorosłych. Uważamy, że najbardziej efektywna jest nauka przez praktykę. Dlatego prowadząc zajęcia, często wykorzystujemy elementy czynnej ochrony przyrody. W ten sposób działamy nie tylko na korzyść ludzi ale bezpośrednio na korzyść środowiska.

Jednym z projektów edukacyjnych realizowanych przez członków stowarzyszenia razem ze studentami Koła Naukowego Zoologów i Ekologów była "Chatka dla Puchatka – czyli zbuduj domek dla zwierzaka" Razem z dziećmi tworzyliśmy sztuczne schronienia dla jeży, pszczół samotnic, nietoperzy, ptaków, czy popielic.

 

Jako członkowie stowarzyszenia prowadzimy nie tylko badania naukowe, czy monitoring stanowisk rzadkich i chronionych gatunków ale także staramy się "oswajać" ludzi z ich dzikimi sąsiadami. Taka edukacja ma miejsce np. w Szkole Podstawowej w Grodźcu, gdzie na strychu mieści się kolonia rozrodcza podkowca małego Rhinolophus hipposideros. Od momentu odkrycia kolonii przez członków stowarzyszenia, co roku przeprowadzamy wśród uczniów i nauczycieli tej szkoły prelekcje na temat nietoperzy mieszkających na strychu ich szkoły.

 

Jednak edukacja ekologiczna, to nie tylko zajęcia wśród dzieci i młodzieży, ale także dialog z dorosłymi. Często kolonie rozrodcze nietoperzy mieszczą się na strychach kościołów. I to właśnie od księży czy parafian często zależy los zwierząt zamieszkujących strychy tych obiektów. Dlatego zawsze staramy się prowadzić edukację również wśród zarządców obiektów. Zawsze służymy pomocą i chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania. Ponadto dzięki regularnie prowadzonemu monitoringowi stanowisk jesteśmy też w stałym kontakcie z zarządcami obiektów i zawsze możemy w porę pomóc lub zainterweniować.

 

Prowadząc zajęcia edukacyjne, staramy się przekazać odbiorcom nie tylko suchą wiedzę, ale przede wszystkim zarazić ich pasją i miłością do przyrody, która towarzyszy nam każdego dnia. Mamy nadzieję, że działania które prowadzimy przyniosą w przyszłości dobre efekty.

 

Skontaktuj się z nami

kontakt@dziewiecsil.org

tel. 69 39 570 99

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.